RODZINNY FESTYN INTEGRACYJNY

10/06/2012, Lucyna Łazarska, Zdjecia - Martyna Płonowska - Troszka,

W dniu 06.06.2012 r. w ramach projektu zorganizowany  został w Ośrodku Sportów Wodnych i Rekreacji „Pod żaglami” w Stodołach Rodzinny  Festyn  Integracyjny, na który zaproszeni zostali przedstawiciele władz miasta i przyjaciele szkoły, rodzice i opiekunowie prawni uczniów i uczennic Specjalnego Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Rybniku oraz dzieci i młodzieży pobliskich placówek oświatowych. Łącznie udział w festynie wzięły 632 osoby.

Głównym celem festynu było wstępne podsumowanie działań podjętych w trakcie trwania projektu, prezentacja wytworów prac dzieci, a zatem skuteczności podejmowanych działań, propagowanie idei wykorzystywania funduszy unijnych, celem podniesienia jakości nauczania w szkołach, integracja środowiska osób niepełnosprawnych oraz ich integracja społeczna.

Ze środków Unii Europejskiej na potrzeby festynu zakupiono nagrody rzeczowe na konkursy uatrakcyjniające festyn,  wynajęto obiekt oraz zapewniono atrakcje festynu  m.in. dmuchaną ścianę wspinaczkową, dmuchany zamek i  zjeżdżalnię, zorganizowano kurs po Zalewie Rybnickim  statkiem wycieczkowym Conrad.

Głównym punktem programu Rodzinnego Festynu Integracyjnego był występ uczestniczek  uczestników kółka teatralno-muzycznego, którzy zaprezentowali spektakl pt. „Przyjaciele z Afryki”, który został przyjęty dużym zainteresowaniem. Dzieci nagrodzone zostały gromkimi brawami. Swoje prace zaprezentowali również uczestnicy i uczestniczki kółka plastycznego a smacznymi wypiekami pochwaliły się dzieci biorące udział w zajęciach z gospodarstwa domowego.

Dodatkowymi atrakcjami festynu był pokaz modeli latających, pokaz Straży Pożarnej, możliwość obejrzenia radiowozu policyjnego i karetki pogotowia, przejażdżka bryczką, zabawy integracyjne z psem, rajd rowerowy oraz liczne inne konkurencje i zabawy.

Uczestnikom i uczestniczkom festynu rozdano materiały promocyjne – kredki, opaski odblaskowe i zakładki do książek.