Warsztaty dla dzieci wraz z rodzicami

05/11/2012, Katarzyna Ganobis

„Jesienne zabawy  z mamą i tatą”

Pod takim tytułem, w poniedziałek 29 października, odbyły się warsztaty dla dzieci wraz z rodzicami – uczestników i uczestniczek projektu „Bardziej aktywni- Bardziej sprawni”. Wprawdzie za oknem,  zamiast kolorowych liści, można było zobaczyć pierwszy śnieg – na sali gimnastycznej królowały   dary Złotej Jesieni: owoce, warzywa, kasztany, liście. Warsztaty miały charakter rodzinnego konkursu. Drużyny dzielnie wykonywały „jesienne” zadania: układały puzzle z porami roku, zbierały owoce w sadzie (materiałowym),rozpoznawały owoce i warzywa (prawdziwe i na ilustracjach), wykonywały korale z plasterków marchewki i pietruszki, odbijały pieczątki liści i układały   kolorowe drzewa z plastikowych „guzików”. Zadania przy stoliku przeplatane były zabawami ruchowymi z wykorzystaniem jesiennych rekwizytów. Całość została przygotowana tak, aby podczas wspólnej zabawy dzieci mogły zaprezentować swoją wiedzę i umiejętności, a rodzice mogli zobaczyć w jaki sposób ich pociechy poznają otaczający świat na zajęciach szkolnych. Większość zadań wymagała współpracy dzieci i rodziców. Zachęcaliśmy rodziców aby swoje dzieci wspierali, ale nie wyręczali , z czego wywiązali się znakomicie. Zabawy i zadania miały także na celu pokazanie rodzicom możliwości spędzania razem z dzieckiem czasu wolnego, w takiej formie by poprzez zabawę mogło ono poznawać lub utrwalać swą wiedzę o otaczającym świecie. Warsztaty zakończyły się słodkim  poczęstunkiem, podczas którego był czas  na uwagi  na temat organizacji warsztatów oraz wymianę doświadczeń na temat wspólnych zabaw z dziećmi.

W warsztatowych konkurencjach zostały wykorzystane zarówno profesjonalne pomoce dydaktyczne jak i powszechnie dostępne materiały przyrodnicze, i przedmioty codziennego użytku. W ten sposób chcieliśmy zaprezentować rodzicom  zabawki edukacyjne, którymi dzieci mogą się bawić również w domu. Tak naprawdę najważniejszy jest czas spędzany razem na odkrywaniu i poznawaniu świata.

Mamy nadzieję, że warsztaty będą inspiracją do rodzinnych zabaw podczas długich jesiennych i zimowych wieczorów.

Wszystkim rodzicom i dzieciom dziękujemy za miłe popołudnie.

Warsztaty przygotowały i prowadziły: Katarzyna Ganobis, Małgorzata Dudek, Beata Liszka, Agnieszka Antosz