XV edycja Konkursu "Żyjemy zdrowo i bezpiecznie"

10/05/2016, Tekst: Barbara Dzieżok, Beata Szutka, zdjęcia: M. Kasprzak

26. IV 2016 r. odbyła się 15 edycja konkursu „Żyjemy zdrowo i bezpiecznie”. Tegoroczne hasło brzmiało „Pokonaj cukrzycę”. Organizatorem były pielęgniarki NZOZ „Szkol-Med.” Barbar Dzieżok i Beata Szutka  oraz nauczyciele: Joanna Sobik, Agnieszka Malinowska, Justyna Labus, Iwona Bartoniek, Agnieszka Ślezak i Ewelina Jagieło oraz,  w grupach R-W, Aleksandra Kawczyńska, Zuzanna Zatoń i Ada Kuźmińska.

Nad przebiegiem konkurencji czuwało Jury-zaproszeni goście: p. doktor Anna Koterba, policjant st. asp. Roman Harbaczewski, przedstawiciel PSSE p. Jolanta Głowacka oraz strażacy i ratownicy medyczni z Rybnickiego Sztabu Ratowniczego.
     Konkurs otworzyła Pani Dyrektor Lucyna Ibrom witając zaproszonych gości, nauczycieli i uczniów. Na początku grupa nauczycieli wykonała przedstawienie „Pan kotek był chory”.

Ze  słowami na ustach…” Kotek przebrał miarę musiał więc nieboraczek srogą ponieść karę…” rozpoczęły się konkurencje z zakresu wiedzy o zdrowym odżywianiu ,po których  odbyła się degustacja wiosennych kanapek.
W kolejnych konkurencjach uczniowie musieli wykazać się   wiedzą z dyscyplin sportowych, zakresu ruchu drogowego, działania służb ratowniczych  oraz numerów alarmowych.                                            Wszystkie konkurencje przeplatane były piosenkami i ćwiczeniami ruchowymi dzięki czemu każdy uczeń aktywnie brał udział w konkursie.  Na zakończenie kolejno wszystkie klasy wraz z wychowawcą przechodziły przez pasy, przy sygnalizacji świetlnej i pod  czujnym okiem pana policjanta.
     Za aktywny udział każda klasa otrzymała  pamiątkowy dyplom, a każdy uczeń nagrodę rzeczową. Najmilszą jednak nagrodą było wyjście na podwórko  szkolne,  gdzie  czekały samochody uprzywilejowane: straż pożarna z zastępem 8 strażaków, wóz policyjny i trzech policjantów oraz ambulans-motocykl z ratownikiem. Radość  była ogromna, wszystkiego można było dotknąć, wziąć, zrobić sobie  zdjęcie.
       Udział w konkursie wzięli też uczniowie grup rewalidacyjno-wychowawczych. Wspólnie  z opiekunami wykonany został plakat tematyczny dotyczący zdrowego trybu życia oraz zdrowe przekąski. Całość spotkania zakończyło wspólne degustowanie potraw, wręczenie nagród i dyplomów.