"Żyjemy zdrowo i bezpiecznie"

14/05/2014, Tekst: Barbara Dzieżok, zdjęcia: Magdalena Kasprzak

Dnia 29.04.2014  o godz. 10.00  po raz 13 odbył się  konkurs „Żyjemy zdrowo i bezpiecznie”,  w tym roku   pod hasłem „Choroby wektorowe”.

Organizatorem konkursu były pielęgniarki NZOZ „Szkol -Med”: Barbara Dzieżok oraz  Beata Szutka przy współpracy nauczycieli: mgr Moniki Karkowskiej,  mgr  Justyny Labus, mgr  Iwony Bartoniek.   .
       Konkursowi  jak co roku przewodniczyło jury - zaproszeni goście – policjant Roman Harbaczewski  z Rewiru Nowiny, 8 strażaków z Państwowej Staży Pożarnej w Rybniku, pani Jolanta Łukaszewska ratownik Rybnickiego Sztabu Ratownictwa, pani doktor Anna Koterba z PZP w Rybniku oraz przedstawicielka PSSE pani Jolanta Głowacka.

Po powitaniu gości i uczestników przez panią wicedyrektor Danutę Ficner scenę wypełnili uczniowie – aktorzy w przedstawieniu „Zielona kraina”. Tegoroczny hasło WHO wskazuje na zagrożenia wynikające z ukąszenia m.in. przez klesze to też w przedstawieniu-go nie zabrakło. W roli tej wystąpiła najmłodsza uczennica Patrycja. Galeria zdjęciowa z występu znajduje się tutaj.
   Po części artystycznej  rozpoczęły się konkurencje dotyczące zdrowego odżywiania, sportu, pomocy medycznej, bezpieczeństwa i ruchu drogowego. Wszystko przeplatane było ćwiczeniami ruchowymi i wspólnym śpiewaniu piosenek o zdrowiu. W trakcie trwania zmagań starsi uczniowie pod okiem pani  mgr Małgorzaty Dudek przygotowali wiosenne kanapeczki  a   podczas  przerwy wszyscy uczestnicy je degustowali .
   Na zakończenie  kolejno wszystkie  klasy z wychowawcami   na zielonym świetle  przechodziły przez pasy – pod czujnym okiem policjanta.  Każda klasa otrzymała na zakończenie  pamiątkowy dyplom, a uczniowie drobne  nagrody.

Uwieńczeniem konkursu były  czekające na podwórku szkolnym pojazdy uprzywilejowane : straż pożarna, ambulans i wóz policyjny. Każde dziecko mogło wejść do środka, dotknąć, usiąść. Emocji i radości  było wiele.

Należy dodać, że o oprawę  muzyczną imprezy zadbali:  mgr Tadeusz Janowicz i mgr Dariusz Panek,   natomiast  o nagłośnienie i obsługę komputera  mgr Tomasz Ganobis.  Dekorację wykonała mgr Elwira Skutek z elementów przygotowanych przez uczniów z wychowawcami .