20 Mityng Pływacki w Rybniku

01/12/2014, Tekst: Magdalena Kasprzak

XXII Regionalny Mityng Pływacki Olimpiad Specjalnych Rybnik 21.11.2014 przeszedł do historii, niezwykle bogatej historii organizacji mityngów pływackich i działalności Klubu Olimpiad Specjalnych "Promyk" w Rybniku. Był to bowiem 20 mityng regionalny organizowany w Rybniku, przez "Promyk"z jego przewodniczącą Anettą Gawrysiak na czele oraz przy nieodłącznej współpracy Specjalnego Zespołu Szkolno Przedszkolnego w Rybniku. Pierwsze zawody, które miały miejsce na basenie Elektrowni Rybnik, były kameralną imprezą dla 27 zawodników z regionu śląska. Przez te 20 lat rozwój Olimpiad Specjalnych w Polsce, w naszym oddziale, a także coraz bardziej prężnie działający w Rybniku klub 'Promyk" sprawiły, że w chwili obecnej na zawody do Rybnika przyjeżdża ok. 140 zawodników!!! Organizacja zawodów na taką skalę to już bardzo czasochłonne i kosztowne przedsięwzięcie. Od zawsze finansowego wsparcia udzielała nam Elektrownia Rybnik, a obecnie EDF Rybnik S.A. Miasto Rybnik również wspiera naszą działalność. Komitet organizacyjny zawodów (jego trzon jest prawie niezmienny) to grupa niezwykłych ludzi z pasją, którzy poświęcają swój czas i energię. Tą grupę wpiera coraz większa rzesza działaczy, pracowników szkoły i wolontariuszy, bez których sprawne przeprowadzenie zawodów byłoby niemożliwe.

Doświadczenie, profesjonalizm, który organizatorzy nabyli przez te lata, znalazły uznane u zwierzchników z Biura Narodowego, którzy powierzyli Oddziałowi organizację zawodów ogólnopolskich. Pierwszy - IV Ogólnopolski Mityng Pływacki odbył się w 2000r., natomiast drugi w 2012r. - VII Ogólnopolski Mityng Olimpiad Specjalnych, oba w Rybniku.

Tegoroczną imprezę, nad którą tradycyjnie Honorowy Patronat objął Prezydent Miasta Rybnika Pan Adam Fudali, również można zaliczyć do niezwykle udanych. Blisko 140 zawodników rywalizowało na Krytej Pływalni MOSiRu w Rybniku - Boguszowicach.
    Zawody rozpoczęła uroczysta Ceremonia Otwarcia, a  w imieniu Pana Prezydenta jego zastępczyni Pani Ewa Ryszka "otwarła zawody". Podczas ceremonii organizatorzy mieli okazję wręczyć szczególne podziękowania dla Pań Katarzyny Ryszki oraz Aurelii Kachel, które od kilku lat poświęcając swój czas i talent, uwieczniają na przepięknych fotografiach naszych sportowców i nasze przedsięwzięcia. Wydarzeniem był również moment wręczenia kilkunastu sportowcom Klubu "Promyk"  certyfikatów, będących potwierdzeniem odbycia specjalnego szkolenia PZU WPŁYWAMY NA BEZPIECZEŃSTWO. Gratulacje przekazał przedstawiciel prowadzących kurs z Grupy Specjalnej Płetwonurków Rzeczpospolitej Polskiej.
    Zawody przebiegły w niezwykle gorącej atmosferze, przy głośnym dopingu licznie przybyłych kibiców. Należy dodać, że udział tak ogromnej ilości kibiców, to również fenomen tej imprezy. Współpraca z Rybnickimi placówkami, ośrodkami to także efekt wieloletniej pracy organizatorów w zakresie integracji. Dziękujemy w tym miejscu za obecność i wspaniały doping!!!
    Podczas tegorocznej imprezy pływacy mieli okazję rywalizować w konkurencjach pływackich:15m z pomocą sprzętu pneumatycznego, 25m z pomocą sprzętu pneumatycznego,15m z asystą (bez sprzętu pneumatycznego) oraz 25m st. dowolnym, 50m st. dowolnym, 100m st. dowolnym, 200m st. dowolnym, 25m st. klasycznym, 50m st klasycznym, 100m st. klasycznym, 200m st. klasycznym, 25m st.grzbietowym, 50m st. grzbietowym,  25m st. motylkowym.
     Rywalizaję zakończyły niezykle emocjonujace sztafety 4x25m st. dowolnym.

SEDRDECZNIE GRATULUJEMY wszystkim sportowcom, byli niezwykle dzielni w swym wysiłku,
Dziękujemy ich trenerom i opiekunom za trud przygotowań podczas treningów do tych zawodów.

Szczególne podziękowania kierujemy do pełnych uśmiechu i zapału do pracy
WOLONTARIUSZY z Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach oraz stałych wolontariuszy naszego klubu.

Finansowo imprezę wsparli:

Rzeczowo imprezę wsparli:

Cukiernia Harazim,

Cukiernia Tkocz,

Cukiernia Król,

Piekarnia Cukiernia Niewelt i Wspólnicy

Świat Wody  - PPUH Import-Export Henryk Pisarek

Organizacyjnie imprezę wsparli:

działacze Klubu Olimpiad Specjalncyh ”Promyk” Rybnik,
grono pracowników Specjalnego Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Rybniku,
 Sędzia Aleksander Bielecki,
Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe w Rybniku,
 Katarzyna Ryszka i Aurelia Kachel (fotoreportaż)
Wiesław Ananiewicz - transport

wszystkim z całego serca dziękujemy !!!

Przygotowała: Magdalena Kasprzak