Bożonarodzeniowa lekcja muzealna

19/12/2014, Monika Niesłańczyk, zdjęcia: Magdalena Kapsrzak

 

    "Piyknie wos witomy" - takim pozdrowieniem powitały uczniów i nauczycieli panie Aniela Marosz i Justyna Czorny. Co roku pracownicy Rybnickiego Muzeum odwiedzają naszą szkołę i przybliżają nam tradycję i zwyczaje bożonarodzeniowe związane z regionem Górnego Śląska. Panie w bardzo ciekawy i wesoły sposób opowiedziały m.in: co to jest podłaźniczka i do czego służyła, jakie potrawy dawniej królowały na wigilijnym stole i ile tych potraw powinno być, jak ozdabiano choinkę, kto tak naprawdę przynosi prezenty.

 
 
    Na zakończenie spotkania przy pięknie ozdobionym drzewku wszyscy zaśpiewali kolędę "Cicha noc", która wprowadziła zgromadzonych w świąteczny nastrój. Po gromkich brawach i obdarowaniu pań drobnymi prezentami, umówiliśmy się na kolejną świąteczną lekcję.