Bułgarskie doświadczenia

18/06/2015, Tekst: Ilona Kobus, zdjęcia: Magdalena Kasprzak

      W ramach programu „Uczenie się przez całe życie” Comenius dwunastu nauczycieli Specjalnego Zespołu Szkolno-Przedszkolnego wyjechało na spotkanie robocze do Bułgarii, z udziałem pięciu krajów partnerskich - Polski, Słowenii, Litwy, Hiszpanii oraz gospodarzy – Bułgarii (08-12 06 2015). 

 

 

 
     
     Mieliśmy okazję zwiedzić stolicę kraju Sofię, nadmorskie Burgas oraz przemysłowe miasto Sliwen, położone w środkowej części kraju, u podnóża Starej Płaniny.
        W Sofii odwiedziliśmy szkołę dla uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, bardzo podobną do naszej.
Z tamtejszymi pedagogami wymieniliśmy się doświadczeniami  na temat metod pracy, pomocy dydaktycznych oraz problemów i radości szkolnego dnia codziennego.
        Poznaliśmy także historię i architekturę miasta.
 
       W Sliwen skupiliśmy się na pracach związanych z projektem: wzięliśmy udział w oficjalnej konferencji prasowej, na której zaprezentowaliśmy naszą szkołę, podsumowaliśmy dwuletnią prace w projekcie, dyskutowaliśmy nad możliwościami rozpowszechniania produktów końcowych projektu (narzędzi badawczych). 
 
       Znaleźliśmy też czas na degustację regionalnych potraw, naukę ludowych bułgarskich tańców oraz na króciutką wizytę nad Morzem Czarnym. Niestety, bułgarskie morze przywitało nas chłodem i rzęsistym deszczem. Niemniej, wizyta w Burgas, podobnie jak cała wyprawa do Bułgarii obfitowała w wiele atrakcji, niesamowitych wrażeń i zupełnie nowych doświadczeń.
 
Zobaczcie sami….