Niezwykłe spotkanie z mistrzem paraolimpijskim!

13/05/2016, Tekst: Ilona Kobus, zdjęcia: M. Płonowska-Troszka, M. Kasprzak

We wtorek 12 maja naszą szkołę odwiedzili wspaniali szermierze - Paraolimpijczycy, ze złotym medalistą olimpijskim w szabli na czele. Niezwykli sportowcy udzielili nam krótkiej lekcji historii sportu, a poprzez wspólną zabawę wprowadzili nas w arkana szermierki.

- Przyjechaliśmy tutaj, żebyście uwierzyli w siebie, byście mogli spełniać swoje marzenia - powiedział na wstępie Stefan Makowski, medalista Igrzysk Paraolimpijskich z Aten. Wśród znamienitych gości byli także: Grzegorz Pluta - mistrz Igrzysk Paraolimpijskich Londyn 2012, Rafał Treter - medalista mistrzostw Europy Strasburg 2014 oraz Bartosz Koniusz wielokrotny medalista mistrzostw Polski.

Spotkanie zorganizowane za pośrednictwem Fundacji Akademii Integracji doskonale wpisało się w obchody Rybnickich Dni Integracji, w których nasza szkoła bierze udział. Niepełnosprawni sportowcy pokazali nam, że nie ma rzeczy niemożliwych, że dzięki odpowiedniej motywacji i ciężkiej pracy można realizować nawet najbardziej odległe marzenia. Goście opowiadali o swoich licznych sportowych doświadczeniach. Zaprezentowali także film o osiągnięciach niepełnosprawnych sportowców.

Największą atrakcją dnia był pokazowy pojedynek na szpady w wykonaniu szermierzy na wózkach,  możliwość poznania podstawowych zasad szermierki, zaznajomienia się z bronią szermierzy - szablą i szpadą oraz „pojedynkowanie się” naszych uczniów z wielkimi mistrzami.

Wizyta Paraolimpijczyków miała charakter edukacyjny i motywacyjny. Wzbudziła wiele emocji i cieszyła się ogromnym zainteresowaniem  uczniów i nauczycieli, którym dostarczyła olbrzymi zastrzyk pozytywnej energii.