Szkolimy nauczycieli z Czech

19/06/2016, Tekst: Ilona Kobus, zdjęcia: SZS-P

Chociaż rok szkolny powoli dobiega końca, w naszej placówce ciągle dzieje się coś ciekawego. Przez minione dwa tygodnie, w ramach programu unijnego „Erasmus+” gościliśmy sześciu nauczycieli z Czech, którzy obserwowali zajęcia w klasach dla uczniów z autyzmem.

Spośród trzech rybnickich szkół dla osób z niepełnosprawnością intelektualną, nauczyciele z Czech wybrali właśnie naszą, która oferuje szerokie spektrum metod i oddziaływań, także w przypadku uczniów z autyzmem.
     W ramach programu Unii Europejskiej „Erasmus+” pedagodzy ze szkoły specjalnej w Ostrawie odbyli w Specjalnym Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Rybniku dwutygodniowy staż towarzyszący (job shadowing), polegający na obserwowaniu pracy nauczycieli naszej szkoły. Główny nacisk położony był na wykorzystanie terapii behawioralnej w zajęciach szkolnych.
          Goście z Ostrawy obserwowali zajęcia prowadzone przez panie Magdalenę Malok i Ilonę Kobus, które w swojej pracy w dużej mierze wykorzystują terapię behawioralną. Chętnie też włączali się w zajęcia i bardzo szybko zyskali akceptację i sympatię naszych uczniów. Dodatkowo, mieli okazję wziąć udział w regularnych wydarzeniach i uroczystościach szkolnych, m.in. obejrzeli przedstawienie „Kraina lodu” przygotowane przez nauczycieli z okazji Dnia Dziecka, uczestniczyli w zawodach Olimpiad Specjalnych MITP w Łaziskach Górnych oraz w XVI Śląskich Regatach Żeglarskich Olimpiad Specjalnych.
           Choć gościliśmy doświadczonych pedagogów z wieloletnim stażem w szkolnictwie specjalnym, wszyscy oni byli pod owielkim wrażeniem naszej pracy oraz ogromnej aktywności na wielu niwach. Spodobało im się u nas tak bardzo, że pani dyrektor czeskiej placówki zaproponowała nam nawiązanie bliższej współpracy, niezależnie od uczestnictwa w programie unijnym.