Nauczyciele z Litwy zachwyceni naszą szkołą

30/11/2016, Ilona Kobus, zdjęcia Ilona Kobus, Tomasz Ganobis

Różnorodność oddziaływań edukacyjnych i wychowawczych, bardzo szeroki wachlarz pomocy dydaktycznych, profesjonalnie prowadzone zajęcia oraz ciepła, rodzinna atmosfera wywarły ogromne wrażenie na gościach z Litwy, którzy odwiedzili naszą szkołę w ramach programu unijnego „Erasmus+”.

W dniach 21 - 25 listopada 2016 grupa siedmiu pedagogów specjalnych z litewskiego Kelme przebywała w naszej szkole w ramach stażu towarzyszącego (job shadowing), będącego integralną częścią Programu UE „Erasmus+”.  Była to kontynuacja współpracy rozpoczętej trzy lata temu w Projekcie Partnerskim „Comenius”, kiedy podczas spotkań roboczych prezentowaliśmy m.in. dorobek naszej placówki oraz stosowane metody pracy. Na partnerach z Litwy szczególne wrażenie wywarła część pracy związanej z komunikacją alternatywną oraz integracją sensoryczną i te właśnie zagadnienia stanowiły bazę ich wizyty w Rybniku.

Nauczyciele obserwowali zajęcie lekcyjne, ale też wzięli udział w cotygodniowym szkolnym spotkaniu z piosenką oraz w próbie grupy teatralnej „Baj”, która jest w trakcie przygotowywania „Jasełek”. Skorzystali także z zaproszenia na XXIV Regionalny Mityng Pływacki Olimpiad Specjalnych. W wolnych chwilach zwiedzili Rybnik i okolice oraz degustowali tradycyjne śląskie potrawy.

Jak przyznali, wszystkie te doświadczenia wzbudziły w nich niesamowicie pozytywne emocje i będą ogromną inspiracją w pracy zawodowej. Gościom z Litwy zaimponowało wykorzystanie Programu Językowego Makaton, czyli systemu gestów i symboli graficznych oraz różnorodność działań z nimi związanych. Z zainteresowaniem śledzili także sposób prowadzenia zajęć z wykorzystaniem elementów terapii behawioralnej, zachwyciły ich zajęcia w ramach integracji sensorycznej oraz niezwykła kreatywność i muzykalność nauczycieli odpowiedzialnych za zajęcia artystyczne.

Na nas, nauczycielach „szkoły życia” duże wrażenie zrobiła naturalna ciekawość gości, chęć uczenia się czegoś nowego, dzielenia wiedzą i doświadczeniem. Zaskoczyli nas swoją życzliwością i serdecznością. Jesteśmy przekonani, że listopadowe odwiedziny nie były jednorazowym aktem, że nawiążemy trwałą i owocną współpracę z litewską placówką, która swoim charakterem jest bardzo zbliżona do naszej.