Kynoterapia w ramach programu "Przedszkole równych szans"

11/01/2017, Tekst, zdjęcia: Monika Karkowska- Kościcka

Od 24 października 2016r. nasze przedszkole bierze udział w programie dedykowany dzieciom niepełnosprawnym w przedszkolach specjalnych i integracyjnych projekt „Przedszkole równych szans”. Jednymi z zajęć na jakie dzieci uczęszczają jest kynoterapia (dogoterapia).   Kynoterapia to forma terapii, która wzbudza w dziecku wiele emocji. Dzieje się tak dzięki bezinteresowności psa, który akceptuje dziecko takim jakie ono jest. Bezpośredni kontakt ze zwierzęciem zaspokaja wiele potrzeb dziecka: dotyku, czułości, bliskości. Pozwala przełamywać w dziecku strach, lęk, nieśmiałość. Dzięki naturalnej ciekawości, zainteresowaniu zabawą z psem terapeuta rozwija w dziecku procesy poznawcze.  Kynoterapia to system ćwiczeń i zabaw z psem wspomagający stymulację rozwoju oraz rehabilitację ruchową oraz umysłową dzieci i dorosłych dotkniętych m.in.: autyzm, porażeniem mózgowym upośledzeniem umysłowym, niedowładem kończyn oraz innymi niepełnosprawnościami. Poprzez terapię kontaktową, czyli zabawy, przytulanie i głaskanie psa, osoby dotknięte niepełnosprawnością dużo szybciej i dokładniej próbują wykonać ćwiczenia. Rozluźnieni, w bezstresowej zabawie zapominają o swoich problemach, a dla cierpliwie czekającego psa chętniej doprowadzają zadanie do końca.