30 lat dogoterapii w Polsce

25/03/2017, Monika Karkowska-Kościcka

W tym roku jest 30 lat, odkąd w Polsce stosować zaczęto Dogoterapię - czyli naturalną metodę wspomagania osób chorych i niepełnosprawnych, w której uczestniczy specjalnie wyszkolony pies - terapeuta.

Dogoterapia stosowana jest w Polsce od 1987 roku i jak się okazuje przynosi ona bardzo dobre efekty. Dogoterapia, jest systemem ćwiczeń i zbaw ze specjalnie wyszkolonym psem - terapeutą. Psy wspomagają zarówno rehabilitację ruchową jak i umysłową zarówno dzieci jak i osób dorosłych. Sprawdza się między innymi w rehabilitacji przy takich chorobach jak: porażenie mózgowe, autyzm, upoślaedzenie umysłowe, czy niedowład pewnych części ciała.

Warto wspomnieć, że do dogoterapii nadają się psy należące do różnych ras, jednak najczęściej psami - tarapeutami, są: cavalier king charles, spaniel, cocer spaniel,labradory retrivery, golden retrivery, alaskany malumate, syberiany husky, samojedy, border colli czy nowofundlandy.

I w naszej szkole odbywają się już od 7 lat zajęcia z czworonożnymi przyjaciółmi, którzy to są obdarowywani ogromną sympatią naszych uczniów oczywiście z wzajemnością.

Wszystkiego Najlepszego nasi czworonożni terapeuci

Bajtel, Frela                                                      Coco                                                     Wiki, Wena