Spotkanie

01/11/2017, Wojciech Wieczorek, zdjęcia: Tomasz Ganobis i Magdalena Kasprzak

W dniu 26.10 w sali gimnastycznej naszego zespołu odbyło się niezwykłe spotkanie z dwoma wyjątkowymi kobietami; prof. Marion Hersh oraz jej przyjaciółką Hanną Pasterny.

Prof. Marion Hershpracuje na Wydziale Inżynierii Biomedycznej Uniwersytetu Glasgow w Szkocji.Od kilkunastu lat zajmuje się technologiami wspierającymi osoby niewidome, głuchoniewidome i niesłyszące. Nas jednak najbardziej zainteresowała tym, że jest osobą z Zespołem Aspergera. Jej wykład dotyczył komunikacji pomiędzy osobami autystycznymi i neurotypowymi. Podczas wykładu zawarte zostały Informacje na temat; postrzegania kłamstwa i teorii umysłu u osób autystycznych, poczucia wartości i inności osoby autystycznej, stymulacji osób autystycznych, radzenia sobie z otoczeniem oraz agresji i autoagresji występującej u osób autystycznych. Informacje te były cenne nad wyraz ponieważ zostały wzięte z jej prywatnego życia. Po raz pierwszy mogliśmy usłyszeć co czuje i jak postrzega pewne pojęcia osoba z Zespołem Aspergera, co dla uczących w naszym zespole nauczycieli oraz rodziców dzieci autystycznych było niezwykłym doświadczeniem.

Osobą towarzyszącą prof. Marion Hersh była jej wieloletnia przyjaciółka Hanna Pasterny, która była jej tłumaczem. Należy nadmienić, że pani Hanna również jest bardzo niezwykłą osobą. Pracuje jako konsultantka ds. osób niepełnosprawnych w Centrum Rozwoju Inicjatyw Społecznych CRIS. Prowadzi szkolenia z komunikacji z osobami niepełnosprawnymi, m.in. dla pracodawców. Napisała trzy książki. Podróżuje po całym świecie i jest osobą niewidomą.

Bardzo dziękujemy Paniom za niezwykłe spotkanie, dzięki któremu mogliśmy się ponownie zbliżyć, chociażby o krok, do zrozumienia naszych podopiecznych.