Szkoły podobne do naszej - Holandia z programem Erasmus +

08/04/2019, Tekst: Ilona Kobus, zdjęcia: SZS-P, Bekkersschool

Szkoły podobne do naszej - Holandia z programem Erasmus+

W dniach 24-29 marca odwiedziliśmy w ramach programu Erasmus+ kolejną partnerską szkołę, w Eindhoven w Holandii. Tym razem w podróż pojechaliśmy wspólnie z uczniami.
    Osiem osób - czterech nauczycieli i czterech uczniów spędziło ostatni tydzień marca w niezwykle przyjaznej Holandii. Przyjaznej nie tylko ze względu na ładną pogodę, którą tam zastaliśmy, ale także na niezwykle przychylne i pozytywne nastawienie społeczności do osób ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi (SEN). Wszędzie - w hotelu, w którym się zatrzymaliśmy, w odwiedzanych placówkach oświatowych, czy w urokliwej stolicy kraju Amsterdamie spotykaliśmy się z pomocą, życzliwością i uśmiechem.
    W ramach wizyty partnerskiej zwiedziliśmy dwie placówki edukacyjne - naszych gospodarzy Emiliusschool w Son en Breugel oraz Bekkersschool w Eindhoven. Uczestniczyliśmy także w warsztatach z OMNIDU - programu komputerowego, w którym można tworzyć elektroniczne karty pracy dla osób z niepełnosprawnością intelektualną, a którego autorami są nauczyciele placówki - gospodarza. Przeszliśmy też szkolenie z programu do komunikacji alternatywnej Proloquo2Go. To system symboli, które pomagają uczniom z SEN w codziennej komunikacji. Braliśmy aktywny udział w warsztatach muzycznych połączonych z dramą, które, co trzeba zaakcentować, bardzo spodobały się naszym uczniom. Byliśmy również na koncercie lokalnego bandu muzycznego, połączonego z akcją charytatywną. W ostatnim dniu pobytu złożyliśmy wizytę burmistrzowi miasta, który bardzo wspiera działalność Emiliusschool, nazywając tę szkołę największą dumą miasta.
    Aby lepiej poznać kulturę i zwyczaje Holandii pojechaliśmy na wycieczkę do stolicy kraju, Amsterdamu. Tam odbyliśmy pełną wrażeń podróż statkiem po słynnych kanałach i zapoznaliśmy się z historią kraju oraz miasta. Nie obyło się też bez małego szaleństwa zakupowego - lokalne pamiątki i słodycze od razu po powrocie do kraju powędrowały w ręce naszych rodzin i kolegów z klasy.