Szkoły podobne do naszej - Litwa z programem ERASMUS+

12/06/2019, Tekst: Ilona Kobus, zdjęcia: SZS-P

   W dniach 3-8 czerwca 2019 r. odbyliśmy kolejną podróż w ramach programu Erasmus+ „5 zmysłów dla osób ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi (SEN)”. Tym razem nauczyciele i uczniowie naszej szkoły odwiedzili Litwę. Mnóstwo niezapomnianych wrażeń i przepiękna, słoneczna pogoda - to  najkrótsze podsumowanie naszego wyjazdu.

 
    Siedmioosobową grupą (trzech nauczycieli i czterech uczniów) wybraliśmy się na podbój Litwy. W ramach sześciodniowej mobilności odwiedziliśmy trzy miasta: Kelme, Palanga i Wilno. Kelme to miasto naszych partnerów i gospodarzy spotkania. Tam spędziliśmy najwięcej czasu, biorąc udział w ciekawych zajęciach szkolnych, opartych na oddziaływaniu na zmysły. Były zabawy z kolorowymi masami, zajęcia sportowe i muzyczne. Wzięliśmy także czynny udział w Dniu Rodzinnym, podczas którego rodzice z dziećmi wspólnie rywalizowali w licznych konkurencjach sportowych, tanecznych i naukowych.
 
    Odwiedziliśmy także Sanatorium dla osób ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, jedyną tego typu placówkę na Litwie. Miejsce, gdzie poza gruntowną i długoterminową rehabilitacją (czasami trwającą nawet rok), dzieci odbywają także regularne zajęcia szkolne.
 
    W ramach poznawania litewskiej kultury i tradycji ziwedziliśmy Muzeum w Kelme oraz Wzgórze Krzyży. Szczególnie to drugie miejsce wywarło na nas ogromne wrażenie. Odbyliśmy także relaksacyjną wycieczkę nad Morze Bałtyckie, do tamtejszego kurortu Palanga, który na Litwie jest równie słynny, jak w Polsce Sopot.
 
    Podsumowaniem naszej wizyty było zwiedzanie stolicy kraju, Wilna. To piękne, pełne sakralnych i świeckich zabytków miasto, ze słynnym Sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej na czele jest głównym ośrodkiem polskiej kultury i nauki na Litwie.