Szkoły takie jak nasza - Holandia z Erasmusem po raz drugi

08/03/2020, Tekst: Ilona Kobus, zdjęcia: SZS-P

    W dniach 01-06 marca, w ramach projektu „5 senses for SEN” pracownicy naszej placówki po raz drugi odwiedzili szkołę specjalną w Son en Breugel w Holandii. Tym razem był to typowo szkoleniowy wyjazd.

 
   Gospodarze wizyty partnerskiej w Holandii przygotowali dla nas bardzo intensywny i jednocześnie interesujący program, który obejmował przede wszystkim różnorodne szkolenia:
 - terapia zajęciowa (zwiedzanie warsztatów terapeutycznych SWZ Zonhove) 
- system komunikacji alternatywnej OMNIDU, opracowany przez nauczycieli Emiliusschool” 
- CRDL (praca terapeutyczna z  interaktywnym instrumentem, który przekształca kontakt fizyczny między ludźmi w dźwięk)
- wykorzystanie technik komputerowych w pracy z osobami z głęboka niepełnosprawnością intelektualną 
-wprowadzenie do HUME Project (wykorzystanie technik komputerowych w mierzeniu poziomu stresu i jego redukowaniu) 
- komunikacja alternatywna w pracy z osobami niepełnosprawnymi intelektualnie 
- pływanie sensoryczne (wprowadzenie i obserwacja zajęć)
    Zwiedziliśmy także szkołę „De Berkenschutse” w sąsiedniej miejscowości, dedykowaną głównie uczniom z epilepsją i autyzmem, a także z innymi chorobami przewlekłymi, utrudniającymi funkcjonowanie w szkołach masowych. Placówka wywarła na nas ogromne wrażenie, przede wszystkim ze względu na bardzo wysoki poziom komputeryzacji i mechanizacji, praktycznie na każdych zajęciach. 
    W ramach poznawania historii i kultury kraju odwiedziliśmy Muzeum Philipsa w Eindhoven, miejsce gdzie Philips założył swoją pierwszą fabrykę żarówek i oświetlił całe miasto. Powiedzenie o niesieniu kaganka oświaty brzmi tam zupełnie inaczej, niż gdziekolwiek indziej na świecie. Eksponaty zebrane w muzeum odzwierciedlają technologiczne osiągnięcia ostatniego stulecia. Zwiedzając Muzeum Philipsa można podziwiać różnorodne produkty i wynalazki w interaktywnym otoczeniu (m.in. radia, telewizory, golarki, suszarki, aparaty do wykonywania RTG oraz całą gamę najnowszych wynalazków multimedialnych). 
    Wzięliśmy także udział w nietypowej uczcie kulinarnej, do której, zgodnie z holenderską tradycją sami musieliśmy przygotować posiłki. Uwieńczeniem kucharskiego wyzwania był udział w koncercie popularnego w lokalnym środowisku bandu muzycznego.
    Jak z każdej podróży w ramach programu Erasmus+, tak i tym razem wróciliśmy do domu pełni wrażeń i bogatsi o nową, użyteczną wiedzę i doświadczenie.