"Młodzi Sportowcy" naszego przedszkola

29/02/2012, Magdalena Kasprzak, zdjęcia: Magdalena Kasprzak

Przedszkolaki Specjalnego Zespołu Szkolno-Przedszkolnego  realizują Program „Młodzi Sportowcy” Olimpiad Specjalnych. Od ponad roku elementy tego programu  stanowią uzupełnienie podstawowego programu  edukacyjno – terapeutycznego naszych przedszkolaków.

„Młodzi Sportowcy” to jedna z najnowszych inicjatyw Olimpiad Specjalnych.  Jest to program zabaw sportowych dla dzieci z niepełnosprawnością intelektualną, opracowany w celu wprowadzenia ich w świat sportu zanim uzyskają prawo wzięcia udziału w zawodach Olimpiad Specjalnych w wieku 8 lat.

Podstawowym celem i założeniem programu jest:

•  stymulacja rozwoju fizycznego, społecznego i intelektualnego,

a także:

• przygotowanie dzieci do udziału w sporcie
  • włączenie członków rodzin dzieci z niepełnosprawnością intelektualną do działania w ramach Programu Rodzinnego OS
  • zwiększanie świadomości społecznej na temat możliwości dzieci z niepełnosprawnością intelektualna poprzez organizowanie imprez i spotkań integracyjnych w środowisku lokalnym

(na podst.  materiałów Stowarzyszenia Olimpiady Specjalne Polska)

Nasze przedszkolaki realizują elementy tego programu podczas zajęć przedszkolnych (grupowych) oraz podczas zajęć rewalidacyjnych (indywidualnych), gdzie pod okiem swych wychowawców, terapeutów rozwijają swoje możliwości  min. w zakresie chodzenia, biegania, skoków, równowagi, rzutów, łapania, rzucania, kopania piłki, pokonywania przeszkód.  Dodatkowo dzieci mają okazję doskonalić swoje możliwości w obrębie takich ważnych umiejętności jak współpraca, współdziałanie, umiejętność  czekania na swoją kolej, reagowania na sygnały, niesienia pomocy mniej sprawnym kolegom. Młodzi sportowcy poznają pojęcia takie jak: start, meta, wyścig, wygrana, medal, podium, kibicowanie.

W minionym roku z inicjatywy pań: Doroty Bajak oraz Aleksandry Szymały dwukrotnie odbyły się zawody sportowe dla najmłodszych pod hasłem „Jestesmy sprawni”, podczas których dzieci miały możliwość  zaprezentowania zdobytych umiejętności  oraz doświadczenia różnego typu emocji płynących z rywalizacji oraz wspólnej zabawy.

22 lutego 2012r. po raz pierwszy nasz najmłodszy można by rzec „narybek” działającej przy naszym Zespole Sekcji Terenowej Olimpiad Specjalnych „Promyk” miał swój pierwszy pokaz. „Młodzi Sportowcy”: Sandra, Ania, Ola, Tomek, Piotruś, Kamil, Daniel, Kamilek zaprezentowali swoje umiejętności podczas Ceremonii Otwarcia III Lokalnego Turnieju Tenisa Stołowego Olimpiad Specjalnych, Rybnik 2012.  Pokaz stanowił prezentację kilku wybranych aktywności ruchowych w formie toru przeszkód. Warto wspomnieć, że dla większości dzieci był to pierwszy występ przy tak ogromnej publiczności. Do pokazu przedszkolaków przygotowywały panie: Dorota Bajak, Joanna Ibrom - Miller przy pomocy Anny Szczęsny, we współpracy z Magdaleną Kasprzak.

Nasi przyszli zawodnicy spisali się na medal!!! Gratulujemy!!!