W kręgu wielkanocnej pisanki

15/03/2010, Danuta Ficner

15 marca w IV oddziale R-W odbyły się zajęcia otwarte dla rodziców i dziadków połączone z mini warsztatami wykonywania pisanek ze styropianu i wstążek. Brały w nich również udział studentki z Uniwersytetu Opolskiego, które odbywają w naszej szkole praktyki studenckie, a także dzieci z II oddziału R-W wraz z uczącą je p. Gabrysią Chłodek.

Obecni mogli w praktyce zapoznać się z formami i metodami pracy w oddziale rewalidacyjno – wychowawczym. Rodzice i dziadkowie mogli naocznie zobaczyć jak pracują ich pociechy, jak i czego mogą się nauczyć, jak reagują na różnorodne bodźce oraz mogli z bliska zobaczyć pracę nauczyciela. Myślę, że takie spotkania wzbogacają obie strony: obserwującą i obserwowaną, a przede wszystkim umacniają pozytywne relacje i wzajemne zaufanie.

W II części spotkania zapoznałam uczestników z historią pisanek wielkanocnych, a także z legendami z nimi związanymi. Jednak głównym celem było zapoznanie obecnych z techniką wykonywanie pisanek ze styropianu i wstążki oraz samodzielne wykonanie wielkanocnych jajek. Wszyscy uczestnicy, choć na początku sceptycznie nastawieni do swoich umiejętności manualnych, ochoczo wzięli się do pracy. Jej efektem były oryginalne pisanki, co można zobaczyć na załączonych zdjęciach.

Spotkanie przebiegało w miłej, świątecznej atmosferze. Wszyscy uczestnicy wyrazili chęć ponownego spotkania się.