W 200 rocznicę urodzin Fryderyka Chopina

02/03/2010, Danuta Ficner, zdjęcia: Danuta Borysewicz

Lekcja wychowania patriotycznego w gimnazjum.
2 marca w naszej szkole odbyła się lekcja wychowania patriotycznego dla uczniów gimnazjum. Okazja była szczególna – 200 rocznica urodzin naszego wielkiego rodaka Fryderyka Chopina.

Celem lekcji były: przybliżenie uczniom sylwetki Fryderyka Chopina, wdrażanie ich do odbioru muzyki poważnej oraz kształtowanie dumy z osiągnięć kompozytora w dziedzinie muzyki.

Na początku gimnazjaliści poznali postać wielkiego Polaka dzięki prezentacji multimedialnej przygotowanej specjalnie na tę okazję. Poza licznymi zdjęciami uczniowie mogli podczas jej trwania słuchać utworów kompozytora. Następnie przyszedł czas na powórzenie i utrwalenie wiadomości. Oczywiście wszystko odbyło się w formie zabawy.

Organizatorki przygotowały wiele zadań, dzięki którym uczestnicy mogli popisać się zdobytą wiedzą.

Należały do nich m.in.:

• ułożenie puzzli, przedstawiających portrety kompozytora,
  • zaznaczenie na mapie Żelazowej Woli – miejca urodzin Chopina,
  • wśród piktogramów, wybrania tych, które opisywały kim był bohater lekcji,
  • wśród ilustracji należało odszukać portrety rodziców, sióstr oraz nauczyciela Fryderyka Chopina.

Ponadto, uczniowie musieli posiadać wiedzę dotyczącą miejsca śmierci kompozytora,
miejsca pochówku jego serca oraz musieli znać odpowiedź na pytanie: „Co ile lat odbywają się konkursy chopinowskie?”. Poza tym, wybrani uczniowie pokolorowali tort dla kompozytora.

Podczas lekcji był także czas na ruch z muzyką, oczywiście Chopina. Uczniowie musieli także wykazać się dobrym słuchem i znajomością repertuaru szkolnego.

Nasi wychowankowie wykazali się sporą wiedzą nt. Fryderyka Chopina. Wszystkie zadania wykonywali z dużym zaangażowaniem i radością. Warto podkreślić, iż dekoracje były wykonane przez samych uczniów. Stanowiły je przepiękne portrety kompozytora.

Na zakończenie wszystkie klasy biorące udział w lekcji, otrzymały pamiątkowe dyplomy uczestnictwa.
Lekcję przygotowały panie: Danuta Borysewicz, Danuta Ficner oraz Zuzanna Zatoń. Pomocą służyli im panowie: Tomasz Ganobis, Dariusz Panek i Tadeusz Janowicz.