"Pozwólcie dzieciom przychodzić do mnie" Mk 10,14

16/05/2012, Iwona Jonderko, zdjęcia: Magdalena Kasprzak

Kościół w wielu swoich dokumentach mocno podkreśla posłannictwo rodziców, jako „pierwszych i głównych wychowawców". Rodzice wprowadzają dziecko nie tylko w sferę wartości ludzkich, ale także w sferę wartości duchowych.Odgrywają podstawową rolę w pierwszym przekazie wiary i zapoczątkowaniu chrześcijańskiego życia dzieci. Jan Paweł II określił ich pierwszymi katechetami swoich dzieci.

Katecheza w szkole ma towarzyszyć rodzicom, na drodze religijnego wychowania dzieci. We współczesnej terminologii katechetycznej nauczanie osób niepełnosprawnych intelektualnie zostało nazwane oligokatechezą, lub też katechezą osób szczególnej troski. Katecheza umożliwia dziecku uczestniczenie w życiu wspólnoty Kościoła, daje mu szansę zaistnienia i utożsamiania się z osobami wierzącym, wyrażania własnych postaw i przeżyć religijnych. W codziennym życiu i działaniu przejawia się religijność, która nie jest wyłącznie wiedzą intelektualną. Dzieci specjalnej troski, swą wiarę w Boga wyrażają w sposobie odnoszenia się do drugiego człowieka. Dlatego wychowanie religijne łączy się z kształtowaniem postaw i zachowań społecznych ukierunkowanych na dobro innych ludzi, motywowane miłością. Istotne jest również otoczenie dzieci, ponieważ przez miłość tych, którzy je kochają, czują się bardziej kochane przez Dobrego Boga Ojca.

Należy pamiętać, że oprócz zamierzonego działania rodziców, wychowawców, katechetów, działa także Bóg, Który wspiera swoją Łaską. Jego działanie jest szczególnie odczuwane w Sakramentach. Podejmujemy wysiłek, aby poprzez ustalenie i wypracowanie indywidualnego podejścia do każdego dziecka, umożliwiać mu uczestnictwo w życiu sakramentalnym. Szczególnie radosne w życiu szkoły są te dni, kiedy na naszej comiesięcznej Mszy Świętej, nasi uczniowie przystępują do sakramentów.

We wtorek 15 maja bieżącego roku, kolejni uczniowie: Paulina, Weronika, Daniel, Dawid, Łukasz, Szymon, przystąpili do I Komunii Świętej. Piękna uroczystość została uwieczniona na zdjęciach i filmie. Czy ten ślad będzie jedyny? Odpowiedź jest zapisana w sercach rodziców.