Nasza Szkoła wsparła organizację Regionalnych Regat Olimpiad Specjalnych

14/06/2012, Magdalena Kasprzak, zdjęcia: Małgorzata Gans, Magdalena Kasprzak

Tradycyjnie wraz z końcem wiosny S.T. "Promyk" Rybnik  była gospodarzem Regionalnych Regat Żeglarskich oraz Kajakowych.  Organizację zawodów wsparły S.T. "Iniemamocni" Jastrzębie Zdrój oraz Specjalny Zespół Szkolno - Przedszkolny w Rybniku.

Na zdjęciu Arkadiusz Anklewicz uczeń gimnazjum SZSP w Rybniku, zawodnik S.T."Promyk"

W dniach 05-06.06.2012 Rybnicki Zalew stał sie areną zmagań żeglarzy oraz kajakarzy Oddziału Regnionalnego Polska Śląskie Olimpiad Specjalnych. XII Regionalne Regaty Żeglarskie oraz VI Regaty Kajakowe Olimpiad Specjalnych Rybnik 2012 rozpoczęły wyścigi preeliminacyjne (pierwszy dzień zawodów). W zawodach wzięło udział kilka sekcji naszego Oddziału oraz zaprzyjaźniona Sekcja Terenowa "Krzyś" sąsiedniego Oddziału Regionalnego Opolskie. Wśród startujących znaleźli się oczywiście uczniowe naszej szkoły od kilku lat trenujący sporty wodne. Załogi żeglarskie, w skład których (dla niewtajemniczonych) wchodzi sternik, opiekun, oraz trzech załogantów - zawodników z niepełnosprawnością intelektualną,  zostały podzielone na dwie grupy sprawnościowe. Warto zaznaczyć, że w regatach wystartowały, aż 3 załogi gospodarza - S.T. Promyk".  Osady kajakowe również odbyły swoje biegi preeliminacyjne w następujących konkurencjach: K1, K2, oraz K2 zunifikowana czyli z pełnosprawnym partnerem. Pierwszy dzień zawodów upłynął  niestety w bardzo niesprzyjajacej aurze.  Nieustannie padajacy deszcz nieodstraszył jednak sportowców. Wszyscy zawodnicy pokazali wielki hart ducha, jak na prowdziwych żeglarzy przystało, i do końca swoich startów dzielnie pracowali na wynik swoich załóg/osad. Wielkie brawa dla nich !!!

Deszczowa pogoda  nie popsuła humoru nikomu nawet przez to, że pokrzyżowała wieczorne plany na zabawę przy grillu. Uruchomiono "plan B" i rozpoczęła się dyskoteka w świetlicy, podczas której bawili się nie tylko zawodnicy, ale i wolontariusze oraz organizatorzy. Zabawę trzeba było kończyć, by zregenerować siły przed startami finałowymi.

Drugi dzień zawodów rozpoczęła Ceremonia Otrwarcia, którą zaszczyciło wielu znamienitych gości. Wśrod nich był Prezydent Miasta Pan Adam Fudali, który jako, że objął imprezę Honorowym Patronatem dokonał uroczystego otwracia regat. Piękna oprawę miała Ceremonia Podniesiena Flagi Olimpiad Specjalnych. W skład pocztu flagowego weszli zawodnicy oraz trenerzy żeglarstwa S.T."Rromyk" oraz zawodnicy i trener kajakarstwa S.T."Iniemamocni", którzy podczas dźwięków hymnu Olimpiad Specjalnych przypłynęli motorówką wraz z flagą. Po ceremonii ropoczęły się bardzo emocjonujące biegi finałowe. Kierownikiem regat żeglarskich był pan Adam Rek, sędzią głównym pan Dariusz Migacz, natomiast regat kajkowych odpowienio: Sławomir  Chrobok oraz Władysław Grabowski.  Nad bezpieczenstwem wszytkich sportowców, zarówno na wodzie jak i na lądzie, czuwało nieustannnie Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe oraz Rybnicki Sztab Ratownictwa, którym serdecznie dziękujemy.

Imprezę zakończyły oczywiście Ceremonie Dekoracji zawodników, którzy z dumą odbierali zasłużone medale oraz Uroczysta Ceremonia Zakończenia Zawodów.

Podczas imprezy nad wszystkimi kajakarzami S.T."Promyk" opiekę sprawowała pani Elwira Skutek, natomiast nad żeglarzami Magdalena Kasprzak z pomocą sterników i żeglarzy wolontariuszy: Karoliny Zasady - Madaj, Zuzanny Kołodziej, Małgorzaty Gans, Aleksandry Muras, Adama Bartońka, Pawła Bartońka oraz Sebastiana Majkowskiego.

Należy dodać, że równocześnie na terenie Ośrodka Sportów Wodnych  i Rekreacji w Rybniku Chwałęcicach, gdzie toczyły sie zawody,  odbywał się Rodzinny Festyn Integracyjny. Organizator - SZSP w Rybniku zapewnił wiele atrakcji, z których mogli skorzystać również i nasi zawodnicy.

Drugiego dnia rozegrano również Regionalny Turniej Bocce Olimpiad Specjalnych Rybnik 2012, którego organizację wsparł Program Rodzinny Olimpiad Specjalnych naszego Oddziału z Państwem Kwiotek na czele, serdczenie dziękujemy!

Dnia 06.06 2012 odbywała się chyba rekordowa ilość zawodów rozegranych tego samego dnia, w jednym miejscu! Dodatkowo odbyły się również I Lokalne Zawody w ramach Programu "Młodzi Sportowcy" Olimpiad Specjalnych. Wzięło w nich udział kilkoro najmłodszych sportowców - przyszłych zawodników S.T."Promyk". wsród nich zanalazły się przedszkolaki SZSP w Rybniku oraz dzieci realizujące ten program pod okiem pań Sylwii Olesińskiej -Myśliwiec i Agnieszki Mazelanik w ramach współpracy sekcji z Poradnią Psychologiczno-Pedagogiczną w Rybniku. Podczas przygotowanych konkurekcji dzieci miały możliwość zaprezentowania swoich umiejętności w zakresie rzutów, biegu, równowagi, koordynacji, celności. Wspólnie ze swoimi rodzicami mogli przeżywać radość z osiągniętych wyników, ale przede wszystkim ze wspólnej zabawy, kibicowania i pierwszych "prawdziwych" złotych medali, którymi zostali uhonorowani wszyscy startujący! Gratulujemy!!!

Imprezę wspierali swoją pracą i   entuzjazmem nasi stali, niezawodni jak zwykle wolontariusze, którym z całego sreca dziękujemy!!!

Imprezę finansowo wsparli:

Organizacyjnie imprezę wsparli:

Dziękujemy serdecznie!!!

Zobacz wideorelację z imprezy autorstwa pana Janusza Rzymanka.

Podsumowując kolejne XII Regnionalne Regaty Żeglarskie oraz VI Regionalne Reagty kajakowe Olimpiad Specjalnych Rybnik 2012 uważam, po raz kolejny, za udane. Bardzo udane!

Wyniki naszych uczniów  w dziale osiągnięcia sportowe.