X - Jubileuszowy Spływ Kajakowy

16/09/2012, Magdalena Kasprzak, zdjęcia: Marta Krawniak

Niezbyt ciepło, szare, zachmurzone niebo, padający deszcz - taką oto aurą przywitał kajakarzy poranek  pierwszego dnia  X - Jubileuszowego Regionalnego Spływu Kajakowego Olimpiad Specjalnych 08-09.09.2012.   Okazało się, że zawodnikom Olimpiad Specjalnych nie straszny ziąb i deszcz. Dzielnie, z uśmiechem na twarzy, jak co  roku, wyruszyli na 22 kilometrową trasę I etapu spływu kajakowego.

Tradycyjnie wraz z początkiem roku szkolnego   S.T.”Promyk” z Anettą Gawrysiak na czele organizuje spływ rzeką Odrą na trasie Racibórz – Kędzierzyn Koźle. Oprócz zawodników „Promyka” biorą w nim udział także  kajakarze z innych sekcji. Tym razem byli zawodnicy z : „Iniemamocnych”, „Halembianki” i „Krzysia” (z sąsiedniego Oddziału Opolskie). Każdemu zawodnikowi towarzyszył opiekun wolontariusz, w sumie 20 załóg. O sprawny przebieg i bezpieczeństwo dbał jak  zwykle komandor spływu, obsługa techniczna  firmy ANDARGO, a także ratownicy WOPR, OSP i ratownik medyczny z firmy REDMED. Tym razem dodatkowo towarzyszył imprezie reporter pan  Janusz Rzymanek, na którego video relację ze spływu niecierpliwie czekamy:)

Jako, że spływ miał uroczysty, z uwagi na jubileusz,  charakter na uczestników czekało kilka niespodzianek. Organizatorzy przygotowali zabawę, podczas której na  wodzie czekały na kajakarzy nietypowe zwierzaki. Krokodyl oraz delfin (który okazał się być foką;) podzieliły kajakarzy na dwie drużyny, a każda z nich miała za zadanie ułożyć piosenkę o spływie. Tak oto pierwszy odcinek spływu upłynął, nie tylko na wysiłku fizycznym, ale i na twórczej pracy.

Meta pierwszego dnia jak zwykle była w Dziergowicach. Tam, w zaprzyjaźnionej szkole, obsługa naziemna czekała, ze sławnym już bigosem,  na zmęczonych, ale bardzo zadowolonych sportowców.

Później odbyła się cześć oficjalna, na której zjawili się miedzy innymi Sołtys Dziergowic, Wójt oraz Wice Wójt gminy Bierawy, Dyrekcja SP w Dziergowicach, Dyrektor SZSP w Rybniku. Były podziękowania, przemówienia, chrzest tych, którzy w  spływie brali udział po raz pierwszy no i prezentacja powstałych piosenek o naszej wyprawie. Imprezę odwiedzili też uczniowie miejscowej szkoły, którzy wraz z zawodnikami wzięli udział w rywalizacji. Wśród konkurencji, które miały kajakarski charakter, znalazły się wyścigi z wiosłami, sztafeta z kapokami, rzuty piłeczkami do kajaka i przeciąganie liny. Wszyscy uczestnicy dostali pamiątkowe przypinki oraz smycze z logo Miasta Rybnika. W tym miejscu należy wspomnieć, że imprezę sfinansowano ze środków Urzędu Miasta Rybnika oraz EDF Rybnik S.A.

Wieczorem    był jeszcze grill, pyszny pieczony dzik , wypieki rodziców Programu Rodzinnego Oddziału Opolskie, a także tańce i śpiew przy dźwiękach gitary. Świętowanie trzeba było jednak kończyć, by zawodnicy mogli wypocząć przed II- 24 kilometrowym etapem spływu.

Drugiego dnia pojawiło się słoneczko, które towarzyszyło uczestnikom już do końca spływu. Również dobry humor nie opuszczał nikogo. Po 4 godzinach wiosłowania wszyscy dotarli do mety w Kędzierzynie, gdzie  już po raz kolejny, przywitali nas i wyciągnęli pomocną dłoń wolontariusze Oddziału Opolskie, a członkowie Programu Rodzinnego ugościli  pysznym obiadkiem.

Potem było uroczyste zakończenie spływu i pożegnanie, a organizatorka Anetta Gawrysiak wszystkich zapewniła, że za rok spotkają się na kolejnym XI już spływie rzeką Odrą!