Jubileuszowy Mityng Pływacki - relacja z zawodów

29/11/2012, Magdalena Kasprzak, zdjęcia: Tomasz Ganobis

XX – Jubileuszowy  Regionalny Mityng Pływacki Olimpiad Specjalnych Rybnik 2012 przeszedł do historii.  Dnia 23 listopada ponad 150 pływaków z 23 Sekcji Terenowych Oddziału Regionalnego Olimpiady Specjalne Polska Śląskie oraz 1 Sekcji Oddziału Opolskie rywalizowało na Krytej Pływalni MOSiRu w Rybniku- Boguszowicach.

Zawody pływackie to impreza w ramach Olimpiad Specjalnych, która od 1995r. rokrocznie, nieprzerwanie, jest organizowana w Rybniku  przez Sekcję Terenową Olimpiad Specjalnych Promyk  we współpracy ze Specjalnym Zespołem Szkolno Przedszkolnym w Rybniku. Jubileuszowe zawody były zatem wielkim świętem nie tylko dla zawodników, ale i organizatorów, gdyż wieloletnia praca związana z organizacją zawodów to powód do dumy, satysfakcji, wspomnień i wzruszeń.

Mityng tradycyjnie rozpoczęła uroczysta Ceremonia Otwarcia Zawodów, którą zaszczyciło wielu gości na co dzień związanych z edukacją, opieką socjalną, sportem oraz polityką. Podczas tak ważnej uroczystości nie zabrakło Prezydenta Miasta Rybnika Pana Adama Fudali, który tak jak w poprzednich latach tradycyjnie objął Honorowy Patronat nad zawodami i dokonał uroczystego otwarcia imprezy. Ceremonia była również okazją, by w szczególny sposób wyróżnić firmy, które od lat finansowo wspierają imprezę.  Pamiątkowe tablice, w podziękowaniu   za przychylność i pomoc finansową  przy realizacji wielu inicjatyw na rzecz osób z niepełnosprawnością intelektualną, otrzymali: Jerzy Chachuła – Prezes Zarządu i Dyrektor Generalny EDF Rybnik S.A., Jan Duerschlag – właściciel firmy ESKADE – SYSTEM oraz Krzysztof Uniwersał – Dyrektor Biura ds. węgla EDF Paliwa sp. z o.o.  Nie obyło się bez urodzinowego tortu, a dodatkową niespodzianką były albumy z pięknymi fotografiami z ubiegłych zawodów, wydane specjalnie z okazji jubileuszu.

Po części oficjalnej rozpoczęła się część sportowa – ta najbardziej wyczekiwana przez zawodników. Rywalizację rozpoczęły konkurencje 15m ze sprzętem lub/i ze wspomaganiem. Potem na dłuższych dystansach – 25m, 50m, 100m  pływacy rywalizowali w stylach dowolnym, klasycznym, motylkowym oraz grzbietowym. Zwieńczeniem zawodów były dwa bardzo pokazowe i emocjonujące wyścigi sztafet 4x25m stylem dowolnym. Będąca gospodarzem S.T. „Promyk” również wzięła w nich udział z wymarzonym rezultatem: srebrnym i złotym medalem!!!

Naprzemiennie z wyścigami na płycie basenu toczyły się Ceremonie Dekoracji zawodników. Wszystko odbywało się przy gorącym dopingu kibiców, którzy bardzo licznie przybyli, by zagrzewać do walki i oklaskiwać sukcesy niepełnosprawnych sportowców. Wśród kibiców znaleźli się rodzice zawodników, koledzy z sekcji, zaproszeni goście, ale największą grupę stanowili uczniowie rybnickich placówek. Ciekawą inicjatywą był tegoroczny konkurs kibica pod hasłem „Zakręcony kibic”, polegający na zebraniu przez daną szkołę jak największej ilości nakrętek, które wspomogą zakup wózka inwalidzkiego jednej z uczennic  SZSP w Rybniku(wyniki znajdują się tutaj).

Wszystkim kibicom z całego serca dziękujemy, za wspólną zabawę

i wsparcie naszych sportowców w ich wysiłku.

Zawody, pełne różnego rodzaju emocji związanych z rywalizacją i wspólną zabawą czas było zakończyć.  Zmęczeni, ale bardzo szcześliwi   zawodnicy odebrali  jeszcze upominki i pożegnali się podczas Ceremonii Zakończenia Zawodów. Jednak Organizatorzy już teraz zaprosili wszystkich na XXI Regionalny Mityng w przyszłym roku!

Organizacyjnie imprezę wsparli:

członkowie i działacze S.T .”Promyk” Rybnik,  grono pracowników Specjalnego Zespołu Szkolno Przedszkolnego w Rybniku, MOSiR Rybnik, Sędzia Aleksander Bielecki, WOPR, Rybnicki Sztab Ratownictwa, Firma REDMED oraz Katarzyna Ryszka i Aurelia Grzenik z FOTOSTUDIO KATARZYNA RYSZKA

oraz Wolontariusze akcyjni – studenci Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach

i stali wolontariusze S.T."Promyk"

Wszystkim zaangażowanym w organizację i przeprowadzenie zawodów w imieniu Oddziału Regionalnego Śląskie serdecznie dziękujemy!!!

Finansowego wsparcia udzielili:

Urząd Miasta Rybnika,