Porozumienie pomiędzy MEN a Olimpiadami Specjalnymi podpisane!

05/02/2013, S.T."Promyk"

żródło: www.men.gov.pl

Sekretarz Stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej Tadeusz Sławecki oraz Dyrektor Generalny Olimpiad Specjalnych Polska Bogusław Gałązka zawarli w dniu wczorajszym (24 stycznia 2013 r.) Porozumienie pomiędzy Ministrem Edukacji Narodowej a Stowarzyszeniem Olimpiadami Specjalnymi Polska. Podpisanie porozumienia miało miejsce podczas ceremonii przekazania członkom reprezentacji Polski nominacji olimpijskich na tegoroczne X Światowe Zimowe Igrzyska Olimpiad Specjalnych, które rozpoczną się 29 stycznia w koreańskim PyeongChang. W uroczystości wzięli udział m.in. Pierwsza Dama RP Anna Komorowska, Minister Sportu i Turystyki Joanna Mucha, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej - Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych Jarosław Duda, Prezes Stowarzyszenia Olimpiady Specjalne Polska Katarzyna Frank-Niemczycka oraz Ambasador Japonii w Polsce Makoto Yamanaka. Obecni byli również Ambasadorzy Olimpiad Specjalnych Polska: Anna Popek, Roman Kosecki i Leszek Blanik.

Współpraca MEN z Olimpiadami Specjalnymi ma już ponad 20-letnią tradycję. Podpisane w dniu wczorajszym porozumienie jest swojego rodzaju kontynuacją zawartego 11 grudnia 1990 r. Porozumienia pomiędzy Ministrem Edukacji Narodowej a Zarządem Głównym Polskiego Stowarzyszenia Sportowego dla Osób Upośledzonych Umysłowo „Olimpiady Specjalne - Polska" w sprawie zasad współdziałania Stowarzyszenia z placówkami kształcenia specjalnego w realizacji zadań rewalidacyjnych.

Porozumienie pomiędzy Ministrem Edukacji Narodowej a Stowarzyszeniem Olimpiadami Specjalnymi Polska z dnia 24 stycznia 2013 r.:

- zachęca Stowarzyszenie Olimpiady Specjalne Polska do jeszcze intensywniejszego wspierania działalności szkół i placówek w zakresie upowszechniania sportu, rekreacji i rehabilitacji ruchowej dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną, m.in. poprzez organizację treningów dla uczniów w ramach zajęć pozalekcyjnych, odkrywanie i rozwijanie młodych talentów sportowych oraz ich aktywny udział w imprezach sportowych i rekreacyjnych o zasięgu regionalnym, ogólnopolskim i światowym;

- zwraca uwagę szkół i placówek na potrzebę większego zaangażowania kadr na rzecz edukacji i wychowania młodych ludzi z niepełnosprawnością umysłową, m.in. poprzez doskonalenie nauczycieli wychowania fizycznego, szkolenia dla trenerów z zakresu poszczególnych dyscyplin sportowych czy też zachęcanie do tworzenia przy szkołach i placówkach Klubów Olimpiad Specjalnych;

- nadaje większą rangę działaniom na rzecz młodzieży upośledzonej umysłowo, m.in. poprzez zachęcanie do inicjowania programów edukacyjnych i generowania możliwości pozyskiwania środków na popularyzację kultury fizycznej, sportu i rekreacji dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną.

Stowarzyszenie Olimpiady Specjalne Polska jest organizacją pożytku publicznego działającą na rzecz osób niepełnosprawnych. Jako realizator jednego z 200 Programów Special Olympics funkcjonujących w 168 krajach Stowarzyszenie Olimpiady Specjalne Polska jest ważnym podmiotem wspierającym upowszechnianie kultury fizycznej i sportu wśród osób upośledzonych umysłowo w polskim społeczeństwie.

Działalność Olimpiad Specjalnych w Polsce sięga początków lat 80. Po utworzeniu w 1985r. Ogólnopolskiej Rady Olimpiad Specjalnych, Polska stała się pierwszym krajem regionu Europy Środkowo-Wschodniej, z którym organizacja międzynarodowa Special Olympics nawiązała oficjalną współpracę. Powstanie w 1990r. Polskiego Stowarzyszenia Sportowego dla Osób Upośledzonych Umysłowo Olimpiady Specjalne - Polska przyczyniło się do upowszechnienia w kolejnych latach ruchu Special Olympics na terenie Polski, m.in. poprzez budowanie krajowych kadr sportowych biorących regularnie udział w międzynarodowych zimowych i letnich olimpiadach specjalnych.

Liczące dziś 18 Oddziałów Regionalnych (w tym 564 sekcje, w których pracuje ponad 1500 trenerów przygotowujących ponad 17 tys. zawodników z 20 dyscyplin sportowych do odbywających się rokrocznie prawie 200 imprez letnich i zimowych) Stowarzyszenie Olimpiady Specjalne Polska w znaczny sposób przyczynia się do zwiększenia udziału osób z niepełnosprawnością intelektualną we współzawodnictwie sportowym poprzez umożliwianie im regularnego uczestnictwa w sportach indywidualnych i zespołowych dostosowanych do ich potrzeb i możliwości.

Poprzez popularyzację, uczestnictwo, rozwój i organizację sportu, rekreacji i rehabilitacji ruchowej, turystyki i innych form mających wpływ na doskonalenie sprawności fizycznej i psychofizycznej dzieci i dorosłych z niepełnosprawnością intelektualną, jak również ich rodzin w ramach szeregu wydarzeń sportowo-rekreacyjnych o charakterze krajowym i międzynarodowym Stowarzyszenie Olimpiady Specjalne Polska daje osobom z niepełnosprawnością intelektualną oraz ich rodzinom szansę na pełniejsze włączenie się w życie społeczności lokalnej, przyczyniając się jednocześnie do podnoszenia świadomości społecznej i szerzenia wiedzy na temat możliwości osób z tą formą niepełno­sprawności.

Jako partner szkół i placówek oświatowych, w szczególności specjalnych, integracyjnych i z oddziałami specjalnymi, Stowarzyszenie Olimpiady Specjalne Polska w znaczny sposób wspomaga i uzupełnia proces wychowawczy i funkcje opiekuńcze ww. placówek, wpływając na pozytywny rozwój dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną oraz ich pełniejszą integrację w środowisku rówieśniczym.