Lekcja muzealna "Tradycje adwentowe i bożonarodzeniowe"

18/12/2009

Ze świętami Bożego Narodzenia wiąże się wiele tradycji charakterystyczne dla poszczególnych rejonów Polski. Nasze śląskie świąteczne zwyczaje przybliżyła uczniom pani Aniela Marosz pracownik rybnickiego muzeum.

Ciekawym jak zawsze opowiadaniom towarzyszyły liczne rekwizyty. Na Sali gimnastycznej stał wigilijny stół i choinka, którą wspólnie ubraliśmy w przygotowane wcześniej ozdoby. Mimo, że do Bożego Narodzenia pozostało jeszcze kilka dni w naszej szkole zapanował już świąteczny nastrój.

Dzień później odbyło się podobne spotkanie połaczone z konkursem o tematyce tradycji, zwyczajach okresu Adwentu i Bożego Narodzenia, na które byli zaproszeni uczniowie z SP 7, uczestnicy Warsztatów Terapi Zajęciowych nr 2 z Rybnika, uczestnicy Domu Samopomocy Społecznej z Rybnika oraz dwie grupy uczniów z naszej szkoły. Uczestnicy spotkania musieli wykazać się umiejętnością wykonując ozdoby świąteczne z papieru z pierników i innych. Przebierali się w postacie, które kojarzą się z czasem adwentowym i bożonarodzeniowym. Na koniec wszyscy otrzymali upominki ufundowane przez Urząd Miasta Rybnik. Potem wszyscy wyszli przed budynek szkoły, aby udekorować stojącą tam choinkę.

Organizatorami imprezy były: Monika Ryszka, Joanna Ibrom-Miler i Monika Niesłańczyk.