Nasze przedszkole uczestniczy w ogólnopolskiej kampanii społecznej - "Cała Polska czyta dzieciom"

08/10/2013, Aleksandra Szymała, zdjęcia: Monika Karkowska-Kościcka

Nasze Przedszkole od tego roku szkolnego przystąpiło do programu „Czytające przedszkola”. Program ten jest częścią ogólnopolskiego projektu „Cała Polska czyta dzieciom”, realizowanego przez fundację „ABCXXI”. Jego celem jest zachęcenie rodziców, nauczycieli i innych dorosłych do codziennego czytania dzieciom.

Nasze członkostwo w tym programie zobowiązuje - czytamy przedszkolakom przynajmniej 10 minut dziennie, staramy się codziennie. Natomiast w każdy piątek przedszkolaki z grupy”O” i „P”oraz najmłodsze dzieci z grup Rewalidacyjno-Wychowawczych na dźwięk tajemniczego dzwoneczka gromadzi się na wspólnym „wielkim czytaniu z niespodziankami”.

Na pierwszym piątkowym spotkaniu był: „Czerwony Kapturek”. Dzieci z uwagą i wielkim przejęciem słuchały przygód Kapturka. Wiele radości sprawiło dzieciom także spotkanie z prawdziwym Kapturkiem, który przyniósł przedszkolakom pełny koszyk smakołyków. Była degustacja owoców, pysznych ciasteczek z miodem oraz kompotu       z truskawek. Na koniec były wspólne pamiątkowe zdjęcia z tym wyjątkowym gościem.

Chcemy zachęcić do włączenia się w akcję „Cała Polska czyta dzieciom” wszystkich rodziców, dziadków i innych przyjaciół przedszkola. Zadanie polega na tym umówić się    z nauczycielką (p. Olą Szymała) na konkretny dzień i godzinę, aby przyjść do przedszkola (np. 20 min wcześniej przed odbiorem dziecka z przedszkola)  i poczytać dzieciom bajkę. W ten prosty sposób sprawicie Państwo ogromną przyjemność nie tylko swojemu dziecku, ale i pozostałym przedszkolakom z jego grupy.

Polecam Złotą Listę Książek do czytania dzieciom opracowaną przez Fundację ABCXXI-„Cała Polska czyta dzieciom” umieszczoną na stronie www.całapolskaczytadzieciom.pl

***

Cała Polska Czyta Dzieciom – to kampania społeczna, rozpoczęta w czerwcu 2001 przez Fundację „ABC XXI”. Celem kampanii jest uświadomienie społeczeństwu ogromnego znaczenia czytania dziecku dla jego rozwoju emocjonalnego. Czytanie dziecku na głos 20 minut (10 minut)dziennie -  codziennie! uczy je języka i myślenia, rozwija pamięć i wyobraźnię, przynosi wiedzę i wzorce moralnych zachowań, wzmacnia samouznanie.

Stałe akcje w ramach kampanii to m.in. Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom (OTCD), Ogólnopolskie Urodziny Kubusia Puchatka, Mikołajki z Mikołajkiem, Zima z książką, Czytanie zbliża.

W październiku 2003 r. do Fundacja rozpoczęła w ramach Kampanii nowy program -  Klub Czytających Przedszkoli – w którym nasze przedszkole również uczestniczy. Codzienne czytanie dziecku dla przyjemności jest najskuteczniejszą metodą wychowania czytelnika – człowieka samodzielnie myślącego, posiadającego wiedzę i umiejętność jej poszerzania, kulturalnego, etycznego, z wyobraźnią, który umie radzić sobie w życiu. Nasze przedszkole uzupełnia domowe czytanie, a tam, gdzie całkiem go brak, daje dzieciom szansę codziennego kontaktu ze słowem pisanym.

(…) Codzienne czytanie dziecku dla przyjemności jest czynnością prawdziwie magiczną, zaspokaja bowiem wszystkie potrzeby emocjonalne dziecka, znakomicie wspiera jego rozwój psychiczny, intelektualny i społeczny, jest jedną z najskuteczniejszych strategii wychowawczych, a przy tym przynosi dziecku ogromną radość

i pozostawia cudowne wspomnienia (…)

Badania naukowe potwierdzają, że głośne czytanie dziecku:

- buduje mocną więź między dorosłym i dzieckiem;

- zapewnia emocjonalny rozwój dziecka;

- rozwija język, pamięć i wyobraźnię;

- uczy myślenia, poprawia koncentrację;

- wzmacnia poczucie własnej wartości dziecka;

- poszerza wiedzą ogólną;

- ułatwia naukę, pomaga odnieść sukces w szkole;

- uczy wartości moralnych, pomaga w wychowaniu;

- zapobiega uzależnieniu od telewizji i komputerów;

- kształtuje nawyk czytania i zdobywania wiedzy na całe życie.

Więcej informacji na stronie: www.calapolskaczytadzieciom.pl

NIKT NIE RODZI SIĘ CZYTELNIKIEM

- CZYTELNIKA TRZEBA WYCHOWAĆ, CODZIENNIE CZYTAJĄC DZIECKU DLA PRZYJEMNOŚCI!

- Wprowadź w swoim domu rytuał głośnego czytania dziecku

(ok. 20 minut dziennie);

- Jeśli dziecko o to prosi – wielokrotnie czytaj tę samą książkę;

- Pozwalaj na pytania, rozmowy, powrót do poprzedniej strony;

- Unikaj podziałów na książki dla chłopców i dla dziewcząt;

- Bądź przykładem – dzieci powinny widzieć dorosłych zagłębionych we własnych lekturach książek i czasopism.

CZYTANIE POWINNO SIĘ DZIECKU ZAWSZE KOJARZYĆ

Z RADOŚCIĄ-NIGDY Z PRZYMUSEM, KARĄ CZY NUDĄ.

Do głośnego czytania dzieciom warto wybierać książki:

- skierowane do dziecka i ciekawe dla niego;

- sensowne-o czymś istotnym dla dziecka, objaśniające mu świat, rozwijające ważną cechę bądź umiejętność;

- napisane lub tłumaczone poprawną i ładną polszczyzną;

- dostosowane do wieku i wrażliwości dziecka, nie wzbudzające lęków i niepokoju;

- uczące myślenia oraz radzenia sobie z trudnymi uczuciami i sytuacjami;

-    niosące pozytywny przekaz moralny, promujące wzorce właściwych postaw i zachowań.

Złota Lista Książek do czytania dzieciom

opracowana przez Fundację ABCXXI-„Cała Polska czyta dzieciom”

Wiek 0-4 lata:

Barbara Stępniak-Wilk: Tulisia

Małgorzata Strzałkowska: Leśne głupki; Wierszyki łamiące języki

Danuta Wawiłow: Wiersze

(na podstawie informacji zawartych na stronie www.calapolskaczytadzieciom.pl)