Lekcja patriotyczna

12/11/2013, Danuta Borysewicz, Maria Zientarska, zdjęcia: Lucyna Łazarska

W dniu 11 listopada przypadła kolejna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Narodowe Święto Niepodległości to najważniejsze  święto państwowe w roku. Jest obchodzone dla upamiętnienia 11 listopada 1918 roku, kiedy to Polska odrodziła się po 123 latach niewoli.  We wtorek 12 listopada, na tle pięknej dekoracji, odbyła się  przygotowana przez nauczycieli: D. Borysewicz, O. Gryń, G. Frontczaka i M. Zientarską lekcja patriotyczna dla wszystkich uczniów  naszej szkoły. Uczniowie niektórych klas wykonali kotyliony w barwach narodowych, które zostały przypięte, na znak obywatelskiej wspólnoty i radości z okazji Święta Niepodległości, wszystkim osobom biorącym udział w lekcji patriotycznej. W  czasie lekcji uczniowie zapoznali się z pojęciami święta  narodowego i patriotyzmu. Usłyszeli o Józefie Piłsudzkim i legionach. Dowiedzieli się jak brzmi pełna nazwa Polski  i Hymnu Polskiego. W rozmowie kierowanej uczniowie wypowiadali się o polskich symbolach narodowych oraz o tym w jakich okolicznościach wywiesza się flagę, w jakich miejscach wiesza się godło oraz kiedy wykonuje się hymn. Po komendzie   „do hymnu powstań” wszyscy na stojąco wysłuchaliśmy pełnej oryginalnej wersji „Mazurka Dąbrowskiego”. W czasie lekcji zaprezentowano, zilustrowane historycznymi obrazami i filmami, pieśni patriotyczne towarzyszące walczącym o niepodległość Polakom, zachęcające do walki, tworzone z potrzeby serca i poczucia wielkiego patriotyzmu.  Przed każdym utworem prowadzące lekcję podawały krótką historię okresu,  w którym pieśń powstała. Prezentowane były utwory: „Warszawianka”, Przybyli ułani”, „Pierwsza brygada”, „Białe róże”. W czasie marszu „ Pierwsza brygada” uczniowie maszerowali w miejscu.  Na zakończenie spotkania wszyscy uczniowie i nauczyciele zaśpiewali pierwsza zwrotkę „Mazurka Dąbrowskiego”.