Z wędrówką po Polsce

17/11/2010, Tekst: Martyna Płonowska Troszka, zdjęcia: Adam Rek

     W środę 10 listopada odbyła się w naszej szkole lekcja wychowania patriotycznego pt. „Z wędrówką po Polsce”. Nasi młodzi podróżnicy rozpoczęli swą wyprawę w Rybniku, przypominając sobie główne miejsca miasta, pochodzenie jego nazwy oraz wygląd rybnickiego herbu.

     Jak przystało na porządnych podróżników, by ruszyć w drogę musieliśmy zrobić sobie mapy. Następnie udaliśmy się autobusem w góry, gdzie zasmakowaliśmy góralskiego sera oscypka i poznaliśmy główne zajęcia górali. Uczniowie wykazali się niemałą zręcznością podczas konkurencji polegającej na zwijaniu wełny. W dalszą drogę udaliśmy się pociągiem. Kolejnym punktem naszej podróży, była Warszawa bo przecież  trudno zwiedzając kraj nie odwiedzić jego stolicy. Prócz Zamku Królewskiego i Pałacu Kultury i Nauki zajrzeliśmy też do obecnie urzędującego prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. Uczniowie poznali też legendę o warszawskiej syrence i pokolorowali herb Warszawy. Po wizycie w stolicy udaliśmy się kajakami do krainy tysiąca jezior, czyli na Mazury. Tutaj zapoznaliśmy się z miejscową przyrodą i policzyliśmy łódki. Po Mazurach przyszła kolej na nasze polskie morze, czyli Bałtyk, nad który dojechaliśmy rowerami. Uczniowie świetnie wiedzieli w jaki sposób  można spędzać czas przebywając nad morzem, a także, co można znaleźć w czasie spaceru po plaży. Na koniec naszej wizyty dzieci wyszukiwały w nadmorskim piasku muszelki i kamyki by ułożyć z nich rybkę. Ostatnim miejscem naszej wędrówki był Śląsk, a ponieważ, by tu dotrzeć musieliśmy przemierzyć cały kraj więc wsiedliśmy do samolotu. Na Śląsku przypomnieliśmy sobie charakterystyczne potrawy regionalnej kuchni i naszą gwarę, a także to z czego słynie nasz region czyli kopalnie węgla. Dzieci świetnie opisały, jak wygląda górnik i na czym polega jego praca. Ostatnim zadaniem było ułożenie według wzoru konturów szybu kopalnianego.

     Okazało się też, że uczniowie bez problemów rozpoznają symbole narodowe czyli biało-czerwoną flagę, godło polskie oraz hymn „ Mazurek Dąbrowskiego”, którego odśpiewanie zakończyło naszą lekcję.

     Lekcję przygotowały i prowadziły: Martyna Płonowska- Troszka i Lucyna Łazarska