Andrzejkowo...

05/12/2013, Tekst: Dorota Bajak, zdjęcia: Magdalena Kasprzak

W naszej szkole 2 grudnia odbyła się zabawa andrzejkowa, którą przygotowały trzy czarodziejki: Magda, Dorota i Ola. Czarodziejka Ola powitała zgromadzone na sali dzieci i krótko opowiedziała o tradycjach i zwyczajach andrzejkowych. Wśród uczniów był również solenizant Andrzej, któremu wszyscy złożyli życzenia. Czarodziejki wraz z uczniami i solenizantem zaśpiewały piosenkę „Czary – mary”. Wróżby czas zacząć: „ Hokus pokus, czary mary , aby wróżba się spełniła złóżmy dary” – po wypowiedzeniu tego zaklęcia każdy uczestnik zabawy wrzucał magiczny grosik do „miseczki szczęścia” aby wróżby i czary się spełniły. Zgodnie z tradycją andrzejkową na początku było lanie wosku przez zaproszone panie dyrektorki L. Ibrom i D. Ficner. Następnie chłopcy i dziewczynki, czyli „ Andrzeje i Katarzynki” mogli poznać swoją przyszłość uczestnicząc w różnych wróżbach i zabawach zaproponowanych przez czarodziejki. Były to m. in.: „Mowa kwiatów”, „Magiczna butelka”. Największą jednak atrakcją dla naszych uczniów była wizyta piesków Bajtla i Freli, sympatycznych pomocników czarodziejki Magdy, którzy również przepowiadali przyszłość uczestnikom zabawy. A kto chciał dowiedzieć się co Mikołaj przyniesie w tym roku w swoim worku z prezentami, mógł wylosować balon z życzeniem i przekonać się czym będzie się bawić w tym roku. Aby jednak wróżba się spełniła, czarodziejka Dorota nauczyła dzieci magicznego zaklęcia: „Hokus pokus, mary dary, niech się spełnią andrzejkowe czary”. Na zakończenie trzy czarodziejki wspólnie ze wszystkimi uczestnikami zabawy wyczarowały słodki poczęstunek dla każdego dziecka. Do zobaczenia w przyszłym roku.